Українець Стефан Терлецький (1927–2006) – відомий британський політик і громадський діяч (за документами ЦДАЗУ)

Автор(и)

  • Володимир Тихенко головний науковий співробітник відділу формування НАФ, Центральний державний архів зарубіжної україніки https://orcid.org/0000-0002-0266-878X

DOI:

https://doi.org/10.47315/archives2021.326.226

Ключові слова:

С. Терлецький; Велика Британія; українська діаспора; Консервативна партія; парламент; політик.

Анотація

Мета роботи – на основі документів особового фонду «Терлецький Стефан Олексійович (1927–2006), політик та громадсько-політичний діяч» (Ф. 77), що зберігається у Центральному державному архіві зарубіжної україніки, висвітлити життя та громадсько-політичну діяльність С. Терлецького – британського політика Консервативної партії, відомого громадсько-політичного діяча Великої Британії і Європи, впливового представника української діаспори, активного члена Союзу Українців у Великій Британії та Світового Конгресу Українців. Методи дослідження. Стаття спирається на стратегію репрезентації політичної біографії та життєвої історії українського емігранта й британського діяча в інонаціональному та консервативному середовищі, зокрема розширює/збагачує сюжетну канву за рахунок уведення нових джерел. Значну увагу приділено біографічному методу, використання якого уможливило вивчення особливостей життєвого шляху політика в певному макро- та мікросоціальному оточенні. Наукова новизна. До наукового обігу вводяться документи С. Терлецького, що раніше не використовувалися в українських біографічних дослідженнях. Вони є яскравим прикладом того, як саме завдяки наполегливій праці, постійному навчанню, активній участі у громадсько-політичному житті українці виборювали собі високе становище в країнах свого перебування і тим самим ставали прикладом для наслідування. Перспективи подальших досліджень. Зібрання С. Терлецького, що нараховує понад тисячу документів, було подароване ЦДАЗУ у 2020 р. Бібліотекою і архівом ім. Т. Шевченка у Великій Британії (Shevchenko Library and Archive) (керівниця – докторка філософії Л. Пекарська). Але воно не є повним, тому кінцева мета – повернення всієї документальної спадщини політика, науково-технічне опрацювання її та подальше вивчення науковцями і всіма, хто цікавиться яскравими та непересічними постатями в історії Європи ХХ ст. Висновки. Документи особового фонду «Терлецький Стефан Олексійович (1927–2006), політик, громадсько-політичний діяч» (Ф. 77) мають значний науковий та джерельно-інформаційний потенціал.

Бібліографія:

  1. Галицький радник Маргарет Тетчер // Galinfo. URL: https://galinfo.com.ua/news/galytskyy_radnyk_margaret_tetcher_283772.html.
  2. Козерод О. Хто стояв за підтримкою Заходом незалежності України. З історії життя британського політика Стефана Терлецького/ Голос України. URL: http://www.golos.com.ua/article/333288.
  3. Козерод О. В. Британський консервативний політик Стефан Терлецький (1927–2006 рр.) // Український історичний журнал. 2010. № 5. С. 202–207.
  4. Перший етнічний українець у британському парламенті // Український інститут національної пам’яті. URL: https://www.facebook.com/uinp.gov.ua/posts/1751915701629723/.
  5. Таранюк І. Терлецький: з біженців – у депутати Британського парламенту // ВВС News Україна. URL: https://www.bbc.com/ukrainian/society/2015/11/151022_terlezki_from_war_to_westminster_it.
  6. Залізний Стефан. Українець, який став радником Маргарет Тетчер // Artefact. URL: https://artefact.org.ua/history/zalizniy-stefan-ukrayinets-yakiy-stav-radnikom-margaret-tetcher.html.

 

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-03-31