Оцифрування архівних документів у воєнний час: досвід Державного архіву Миколаївської області
DOI:
https://doi.org/10.47315/archives2024.340.022Ключові слова:
оцифрування; цифрове збереження; збройна агресія; війна; Державний архів Миколаївської області.Анотація
Мета розвідки – дослідження процесу оцифрування архівних документів Державного архіву Миколаївської області в умовах збройної агресії російської федерації, а також вивчення викликів і рішень, застосованих для збереження історичних даних. Методологія дослідження ґрунтується на методах статистики, аналізу та синтезу для оцінки організаційних і технічних аспектів оцифрування документів. Наукова новизна полягає в тому, що вперше детально розглянуто процес оцифрування архівних документів в умовах активної фази воєнного конфлікту, зокрема в контексті набутого практичного досвіду Держархіву Миколаївської області. Висвітлено нові виклики, з якими зіткнулися архівісти, технічні й технологічні рішення, прийняті архівістами з метою їх подолання, вжиті заходи, спрямовані на забезпечення збереження та доступності цифрових копій документів. Проведено вивчення технологічних рішень і заходів із забезпечення безпеки даних, а також аналіз результатів реалізованих проєктів оцифрування. Перспективи подальших студіювань. Робота архіву може бути зосереджена на удосконаленні технологічних рішень, спрямованих на захист і збереження архівної інформації, у т. ч. шляхом оцифрування документів в умовах екстремальних ситуацій, а також на розробленні стратегій для збереження культурної спадщини в умовах воєнних конфліктів. Висновки. В умовах війни першочерговим і найефективнішим заходом зі збереження архівної інформації є оцифрування архівних документів. У Держархіві Миколаївської області завдяки використанню сучасних технологій та організаційних заходів вдалося забезпечити збереження в цифровому форматі значної частини документів, що потенційно забезпечить їх доступність для майбутніх поколінь і сприятиме збереженню культурної спадщини України.
Бібліографія:
1. Цифровий фонд користування документами Національного архівного фонду : створення, зберігання, облік та доступ до нього : метод. рекоменд. / Держ. арх. служба України, Укр. н.-д. ін-т архів. справи та документознавства; уклад.: Л. В. Дідух, Н. В. Залєток, Т. М. Ковтанюк. Київ, 2018. 131 с.
2. Кулешов С., Бойко В. «Робота архівних установ в умовах дії особливих правових режимів» : дискусійні нотатки укладачів методичних рекомендацій // Архіви України. 2024. № 2(333). С. 160–174.
3. Левченко Л. Архіви і архівна справа Сполучених Штатів Америки : історія та організація : монографія. Миколаїв : Іліон, 2013. 1204 с.
4. Палієнко М. Архіви у викликах надзвичайних ситуацій : важливий досвід реагування // Архіви України. 2024. № 1(338). С. 53–84.
5. Practical Guide to Emergency Digitization of Paper-Based Archival Heritage // International Council on Archives. Retrived from https://www.ica.org/resource/practical-guide-to-emergency-digitization-of-paper-based-archival-heritage/
6. Планування дій на випадок надзвичайних ситуацій в архіві : інструкція / Держкомархів України, УНДІАСД; уклад.: О. П. Володіна, Н. М. Христова. Київ, 2009. 27 с.
7. Ємельянова Т., Покляцька В. Комплектування архівних аудіовізуальних колекцій : впливи та наслідки війни // Архіви України. 2023. № 4(337). С. 46–57.