Із нових надходжень до Центрального державного архіву громадських об’єднань та україніки: листування Миколи Плав’юка
DOI:
https://doi.org/10.47315/archives2024.340.060Ключові слова:
Микола Плав’юк; архів ОУН; листи; українська політична еміграція; політичні процеси в Україні; Центральний державний архів громадських об’єднань та україніки.Анотація
Мета статті – здійснити огляд листування українського державного і громадсько-політичного діяча в еміграції, останнього голови Уряду УНР в екзилі Миколи Плав’юка (1927–2012), яке було передане до Центрального державного архіву громадських об’єднань та україніки (ЦДАГОУ) Фундацією імені Олега Ольжича в 2024 р.; проаналізувати його інформаційний потенціал і наукову цінність для дослідження громадсько-політичного життя українців у другій половині ХХ ст. в еміграції і в Україні в 1991–2011 рр., визначити ступінь репрезентативності. На підставі цього епістолярію виявити нові дані про діяльність М. Плав’юка в різних сферах громадського життя. Методологічною основою дослідження стало використання загальних принципів історичного дослідження – історизму, об’єктивізму, системного аналізу, а також біографічного і просопографічного методів. Наукова новизна полягає в тому, що цей огляд є першою спробою наукового аналізу листування та введення його в науковий обіг. Висновки. У статті розглянута лише частина епістолярної спадщини М. Плав’юка. На підставі комплексного аналізу листування можна зробити висновок, що документи особового архіву М. Плав’юка мають значний інформаційний потенціал, містять багато різносторонньої цікавої інформації про громадсько-політичне, культурне, наукове життя українців в еміграції, специфіку їхнього побуту і дозвілля, економічну та добродійну діяльність у другій половині ХХ ст., а також про події в Україні в перші 20 років після відновлення її державної незалежності. Разом із тим, ці документи відкривають новий пласт знань про окремі сторінки біографії М. Плав’юка, його думки стосовно шляхів розвитку політичного процесу в Україні, його психологічний стан, ставлення до опонентів.
Бібліографія:
1. Антонович М. У 90-ліття д-ра Зиновія Книша // У 90-ліття Зиновія Книша. Вінніпеґ, 1996. С. 90.
2. Микола Плав’юк. Україна – життя моє. Т. 2 : Особисто причетний. Вибрані статті, промови, інтерв’ю / упоряд.: І. Білолипецька, О. Веремійчик, В. Ляхоцький, В. Чишко. Київ : Вид-во імені Олени Теліги, 2002. 608 с.
3. Черченко Ю. Микола Васильович Плав’юк // Український археографічний щорічник. Нова серія / Ін-т української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського. Вип. 16–17. Київ, 2012. С. 758–761.
4. Кучерук О., Черченко Ю. Плав’юк Микола Васильович // Енциклопедія історії України. Т. 8. Київ : Наукова думка, 2011. С. 265–266.
5. Микола Плав’юк. Україна – життя моє. Т. 3 : Та долю іншу він обрав – душі неспокій… На пошану Миколи Плав’юка / упоряд.: В. Ляхоцький. Київ : Вид-во імені Олени Теліги, 2002. 1088 с.
6. Плав’юк М. Андрій Мельник на тлі історичної доби // Андрій Мельник. Спогади. Документи. Листування / упоряд.: О. Кучерук, Ю. Черченко; голов. ред. О. Веремійчик. Київ : Вид-во імені Олени Теліги, 2011. С. 32–33.
7. Селешко М. У кігтях ґестапо. Київ : Вид-во імені Олени Теліги, 1996. С. 30.
8. Микола Плав’юк. Україна – життя моє. Т. 1 : Від селянського сина – до державника / уклад.: В. Терен, Ю. Хорунжий. Київ : Вид-во імені Олени Теліги, 2002. 352 с.
9. Покликані служити Україні. Збірник матеріалів і документів / упоряд.: О. Веремійчик, М. Ковальчук, С. Кот, Н. Миронець. Київ : Вид-во імені Олени Теліги, 2011. С. 78–81.
10. Верига В. Зиновій Книш – літописець УВО–ОУН // У 90-ліття Зиновія Книша. Вінніпеґ, 1996. С. 72.